tamogatas
Blogok -> Utazási tippek ->

Románia a Schengen-övezet része?

Blogbejegyzés képe

Románia és Bulgária csatlakozott a Schengen-övezethez, így 2025. január 1-től megszűnt a rendszeres határellenőrzés a Magyarország és Románia között.


Végre megszűntek a határellenőrzések! Románia és Bulgária 2024. december 31-én csatlakozott a Schengen-övezethez, így 2025. január 1-től megszűnt a rendszeres határellenőrzés a Magyarország és Románia közötti határátkelőkön. Ez hatalmas lépés mindkét ország számára, hiszen az utazók mostantól akadálymentesen közlekedhetnek, miközben az áruforgalom is gyorsabbá és egyszerűbbé válik.

A schengeni övezet: Európa határok nélküli térsége

A schengeni övezet az Európai Unió egyik legfontosabb megállapodása, amely az 1985-ben aláírt Schengeni Egyezmény alapján jött létre. Az egyezmény célja a belső határellenőrzések eltörlése, biztosítva az emberek, áruk és szolgáltatások szabad mozgását az érintett országok között. Az övezethez való csatlakozáshoz az országoknak szigorú feltételeknek kell megfelelniük, például hatékony határvédelem, vízumpolitika, adatmegosztás és bűnügyi együttműködés terén.

A schengeni térség Romániával és Bulgáriával együtt már 29 országot foglal magában, köztük EU-tagállamokat, valamint olyan társult országokat, mint Norvégia, Svájc, Izland és Liechtenstein. Az övezet előnyei között szerepel az egyszerűbb utazás, a gyorsabb áruszállítás és az egységes piac előnyeinek kihasználása, azonban a csatlakozással járó kötelezettségek, például a külső határok védelme és a bevándorlás kezelése is jelentős kihívásokat jelentenek.

Az övezet folyamatos bővítés alatt áll, azonban a csatlakozási folyamat során politikai és gazdasági akadályok is felmerülhetnek. Románia és Bulgária példája jól mutatja, hogy bár az országok technikailag készen állnak, a politikai konszenzus elérése elhúzódhat.

Mit jelent a csatlakozás a mindennapokban?

A schengeni csatlakozás következtében az eddigi határellenőrzéseket szúrópróbaszerű ellenőrzések váltják fel, amelyeket az első hat hónapban fokozottan végeznek. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy az utazóknak ne kéne továbbra is maguknál tartaniuk az úti okmányokat.

Ünnepség a Schengen-csatlakozás miatt Magyarország és Románia határán

2025. január 1-jén Magyarország és Románia közösen ünnepelte a Schengen-övezethez való csatlakozást, amikor hivatalosan megnyitották az államhatárt. Az eseményen a Magyar Rendőrség Zenekara játszotta el a két ország és az Európai Unió himnuszát, ezzel szimbolizálva az együttműködést és az új korszak kezdetét. A határszakasz több átkelőhelyén is hasonló ünnepségeket tartottak, amelyek kiemelték a szabad mozgás jelentőségét a két ország kapcsolatában.

Románia már 2011-ben teljesítette a csatlakozási feltételeket

Bár az ország technikailag régóta felkészült volt, a csatlakozási folyamat politikai akadályokba ütközött. Most azonban végre Románia Schengeni csatlakozása megvalósult, ami jelentős előnyökkel jár a turizmus és a gazdaság számára.

Románia és Bulgária csatlakozása a Schengen-övezethez hosszú évek óta húzódott, noha az Európai Bizottság már 14 évvel ezelőtt alkalmasnak nyilvánította őket. Az osztrák és holland kormányok azonban blokkolták a teljes körű belépést. 2024 márciusától a légi és vízi átkelőknél már megszűntek az ellenőrzések, de a szárazföldi határok esetében csak 2025 januárjától léptek életbe a változások, lehetővé téve a szabad mozgást.

Országok, amelyek még nem tagjai a schengeni övezetnek

Bár az Európai Unió legtöbb tagállama már csatlakozott a Schengen-övezethez, néhány ország továbbra sem része a belső határellenőrzés nélküli térségnek. Írország például úgy döntött, hogy kimarad a schengeni együttműködésből, mivel saját vízum- és határpolitikát kíván fenntartani az Egyesült Királysággal való szoros kapcsolata miatt. Ciprus, bár EU-tagállam, még nem csatlakozhatott a térséghez biztonsági és politikai okokból, különös tekintettel az ország megosztottságára.