
Ha Romániába utazol, felmerülhet a kérdés: milyen pénzt vigyél? Az ország hivatalos pénzneme a román lej (RON), így érdemes lejt váltani.
Ha Romániába készülsz, az első kérdés, ami felmerülhet: milyen pénzt vigyek magammal? Bár Románia az Európai Unió tagja, az euró itt még nem hivatalos fizetőeszköz. Az ország hivatalos pénzneme a román lej (RON), amelyet mindenhol elfogadnak, míg az euróval való fizetés csak korlátozottan lehetséges.
Sokan hiszik azt, hogy mivel egyre több helyen lehet kártyával fizetni, nem szükséges készpénzt vinni. Ez részben igaz, de ha kisebb városokba vagy vidéki területekre utazol, mindig legyen nálad készpénz is, mert nem mindenhol fogadják el a bankkártyát.
Hol érdemes pénzt váltani?
A pénzváltásnál fontos, hogy ne ess bele a tipikus turistacsapdákba. Íme néhány hasznos tipp:
Ne válts pénzt reptéren vagy autópálya melletti pihenőkben! – Itt jellemzően a legrosszabb árfolyamokat kapod.
A legjobb helyek a hivatalos pénzváltók és bankok. – A nagyobb városokban rengeteg hivatalos váltó található, ahol kedvezőbb árfolyamot kapsz.
Figyelj a jutalékokra! – Egyes pénzváltók rejtett költségeket számolhatnak fel, ezért mindig ellenőrizd az aktuális árfolyamokat.
Bankautomatából is vehetsz ki lejt, de számolj a banki díjakkal!
Tipp: Ha magyarországi bankkártyádat használod Romániában, ellenőrizd, hogy milyen árfolyamon váltják a pénzt, mert előfordulhat, hogy a bankod díjat számol fel a külföldi tranzakciókért.
Elfogadják az eurót Romániában?
Bár egyes szállodákban, nagyobb éttermekben vagy bevásárlóközpontokban elfogadhatják az eurót, ez korántsem általános. Ha mégis euróval szeretnél fizetni, gyakran rossz árfolyamon számolják át, így könnyen veszteség érhet.
A kisebb boltok, piacok és vidéki vendéglők szinte kizárólag lejben fogadnak el fizetést, ezért jobb, ha időben gondoskodsz róla, hogy legyen nálad megfelelő mennyiségű helyi valuta.
Románia különleges bankjegyei és pénzérméi
Tudtad, hogy Románia az egyetlen európai ország, amely műanyag bankjegyeket használ? Az ország már a 2000-es évek elején átállt a polimer alapú bankjegyekre, amelyek:
vízállóak (tehát ha elázol egy hegyi túrán, a pénzed biztosan épségben marad),
nehezebben szakadnak és kopnak el,
biztonsági szempontból is jobbak, mert nehezebb őket hamisítani.
A legkisebb címletű bankjegy 1 lej, míg a legnagyobb 500 lej. Pénzérméket (banikat) is használnak, de ezek értéke igen csekély (1, 5, 10, 50 bani).
Mennyibe kerülnek a dolgok Romániában?
Románia sok szempontból kedvezőbb árakat kínál, mint Magyarország, de vannak olyan termékek és szolgáltatások, amelyek drágábbak is lehetnek.
Íme egy rövid lista az árakról, hogy tudd, mire számíthatsz:
Egy csésze kávé egy belvárosi kávézóban: 10-15 lej
Egy üveg víz a boltban: 3-5 lej
Egy háromfogásos étkezés egy étteremben: 50-100 lej
Tömegközlekedési jegy Bukarestben: 3 lej
Taxi alapdíj: kb. 3-5 lej, kilométerenként kb. 2 lej
Tipp: A taxisok egy része „turista árakat” alkalmazhat, ezért mindig kérj taxiórát vagy használj megbízható taxirendelő applikációkat, például Bolt vagy Uber.
Mennyit érdemes magaddal vinni?
Ez attól függ, milyen utazást tervezel. Ha Bukarestbe vagy nagyobb városokba mész, és főként kártyával fizetsz, napi 150-250 lej (kb. 30-50 euró) elegendő lehet az étkezésekre és belépőkre.
Ha vidéki területekre vagy természeti parkokba utazol, érdemes több készpénzt vinni, mert nem biztos, hogy mindenhol elérhető bankautomata.
Miért érdemes Romániába utazni?
Ha eddig csak a pénzváltás miatt aggódtál, most nézzük, miért érdemes egyáltalán felfedezned Romániát!
1. Lélegzetelállító természeti tájak
Románia az egyik legszebb természeti adottságokkal rendelkező ország Európában. A Kárpátok vadregényes hegyei, a festői Erdélyi-medence és a Duna-delta mind kihagyhatatlan látnivalók.
Ha szereted a kalandos túrákat, a Transzfogarasi út lenyűgöző szerpentinjein vezethetsz végig, amelyet sokan a világ egyik legszebb hegyi útjának tartanak.
2. Bukaresttől Erdélyig – gazdag történelem és építészet
Bukarest nyüzsgő fővárosa után fedezd fel Erdély mesebeli városait! Brassó, Kolozsvár vagy Segesvár mind olyan helyek, ahol a történelem megelevenedik az utcákon.
Drakula legendája? Igen, meglátogathatod a Bran kastélyt, amely bár nem Vlad Tepes igazi vára volt, mégis a világ egyik legismertebb „Drakula-kastélya”.
3. Híres román vendégszeretet és gasztronómia
Romániában az emberek barátságosak és vendégszeretők. Ha igazán autentikus élményt szeretnél, kóstold meg a helyi specialitásokat, például a sarmale-t (román töltött káposzta) vagy a mici-t (grillen sült húspogácsa).
Jó utat és kellemes felfedezést! 🚍✨