tamogatas
Blogok -> Utazási tippek ->

Mikor volt Pozsony Magyarország fővárosa?

Blogbejegyzés képe

A történelem során Magyarország számos történelmi eseménye Pozsonyhoz kötődik, amely egykor az ország fővárosának szerepét is betöltötte.


A történelem során Magyarország számos történelmi eseménye Pozsonyhoz kötődik, amely egykor az ország fővárosának szerepét is betöltötte. De mikor és miért került erre sor? Hogyan vált Budapest mellett Pozsony is a magyar történelem fontos helyszínévé? Nézzük meg közelebbről!

Tudtad, hogy Pozsony Magyarország fővárosa volt?

Pozsony, amely ma Szlovákia fővárosa, 1536 és 1784 között töltötte be a Magyar Királyság fővárosának szerepét. Ez az időszak a török hódítás idejére esett, amikor az ország központi területei – köztük Buda – török kézre kerültek. Pozsony nemcsak földrajzi elhelyezkedése miatt vált ideális választássá, hanem a Duna menti kereskedelmi útvonalak és a város megerősített falai miatt is.

Miért lett Pozsony a főváros?

Pozsony stratégiai elhelyezkedése miatt tökéletes helyszín volt a Magyar Királyság politikai és közigazgatási központjának áthelyezésére. Az országgyűlések, koronázások és egyéb fontos események helyszíne lett, amelyeket a mai pozsonyi vár és a város történelmi főtere is tanúsítanak. Itt koronázták meg többek között Habsburg Mária Teréziát is, ami kiemelkedő esemény volt a magyar történelemben.

Tudtad, hogy a pozsonyi dóm is kulcsszerepet játszott?

A pozsonyi Szent Márton-dóm, amely ma is a város egyik legismertebb látnivalója, több mint 300 éven át szolgált a magyar királyok koronázási helyszíneként. Az épület tetején látható Szent István Korona mása emlékeztet erre a dicső múltra. Vajon hányszor gondolunk arra, amikor Pozsony nevével találkozunk, hogy ennyire szorosan kapcsolódik Magyarország történelméhez?

Milyen érdekességeket fedezhetünk fel Pozsonyban?

Ha Pozsony látnivalói között barangolunk, a főtér mindenképpen megér egy látogatást. A tér közepén található régi városháza és a mellette magasodó Mihály-kapu igazi középkori hangulatot árasztanak. Érdekes tény, hogy a főtéren zajlottak azok az ünnepi események, amelyek a koronázásokat kísérték.

Emellett érdemes meglátogatni a pozsonyi várat, amelyről csodálatos panoráma nyílik a Dunára és a városra. Tudtad, hogy a vár egykor az ország kincstárának is otthont adott?

Milyen messze van a régi és a jelenlegi főváros között?

Budapest és Pozsony között körülbelül 200 kilométer a távolság, ami autóval nagyjából 2,5-3 órás utazást jelent. Ezért Pozsony remek úti cél lehet akár egy egynapos kirándulásra is.

Honnan jön a Pozsony név?

A város neve magyarul Pozsony, míg szlovákul Bratislava, és ennek történelmi gyökerei mélyre nyúlnak. A magyar elnevezés valószínűleg a középkori Poson vagy Bozon személynévből ered, amely egykor a terület egyik várnagyára utalt. A szlovák Bratislava elnevezés azonban csak a 19. század végén vált hivatalossá, korábban a szlovákok is a Prešporok nevet használták, amely a német Pressburg névből származik. 

Pozsony, a magyar történelem különleges emléke

Pozsony nemcsak Szlovákia, hanem Magyarország történelmében is fontos helyet foglal el. A város múltja és jelenlegi hangulata egyaránt lenyűgöző. Ha legközelebb Pozsonyban jársz, ne hagyd ki a helyi különlegességeket, és éld át, milyen lehetett az élet itt a magyar főváros fénykorában!